Analizator spalin IMR1050X NO O2, CO, CO2, NO mru home.pl
Analizator spalin IMR1050X NO O2, CO, CO2, NO mru home.pl
Aneta Gądek-Moszczak, prof. PK – opiekunka kierunku informatyka stosowana. GE Medical Systems reprezentowali Marcin Karp, członek zarządu spółki i dyrektor serwisu na północną część Europy Wschodniej, Łukasz Domoradzki, lider krakowskiego Tech Hub, Weronika Wyderska z działu HR i Marek Lewiński, koordynator współpracy spółki z PK. Opracowany przez badaczki z PK hybrydowy nośnik substancji aktywnych zawiera polimery pochodzenia syntetycznego (tj. PVP, PEG) oraz nanocząstki złota (AuNPs), połączone z polimerem PHB. Uzyskane materiały zostały zmodyfikowane kompleksem inkluzyjnym złożonym z β-cyklodekstryny oraz leku przeciwnowotworowego – kapecytabiny. – Obecność nanocząstek złota w matrycy polimerowej jako kontrastu umożliwia obrazowanie rentgenowskie zmian chorobowych pacjenta. Otrzymany hybrydowy biomateriał pozwala na personalizację terapii w zależności od stadium rozwoju choroby pacjenta, przez odpowiednie dawkowanie leku przeciwnowotworowego – mówi doktorantka PK.
- Do tej pory kadra naukowa z PK zajmowała się edukowaniem na kierunkach architektura oraz architektura krajobrazu, a dydaktycy z Białegostoku na budownictwie i inżynierii środowiska.
- Bez wątpienia dobrym przykładem działań prorodzinnych i troski o rodziców oraz ich dzieci jest oferta opieki medycznej.
- Ponadto, za pracę zespołową zdobyła tytuł laureatki konkursu „Student-Wynalazca 2023”.
- Otrzymał go Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, w którego imieniu wyróżnienie odebrał go dziekan dr hab.
- Swój talent i wysiłek twórczy Profesor Białkiewicz w pełni oddal rozwojowi nauki, kształceniu kolejnych pokoleń i rozwojowi szkolnictwa wyższego.
- Janusz Khal, Dyrektor NordicHouse Polska, podkreślał znaczenie dyrektyw unijnych dla realizacji zielonej transformacji w naszej części świata.
Prof. Błażej Skoczeń w Zespole ds. rozwoju systemu oświaty oraz systemu szkolnictwa wyższego i nauki
– Wierzę, że nasza współpraca przyczyni się nie tylko do popularyzacji żeglarstwa w regionie, ale również do integracji środowisk akademickich z mieszkańcami Żywca i miłośnikami sportów wodnych. Liczymy, że dzięki tej wspólnym projektom stworzymy nowe możliwości edukacyjne i rekreacyjne dla naszych studentów i pracowników, które będą inspirować do zaangażowania w inicjatywy prozdrowotne i prośrodowiskowe – mówi prof. dr hab. OPUS to konkurs o szerokiej formule, w którym o finansowanie projektów badawczych z zakresu badań podstawowych mogą ubiegać się badacze na każdym etapie kariery naukowej, niezależnie od wieku i poziomu doświadczenia. Dzięki grantowi OPUS mogą zbudować duże zespoły badawcze, realizować projekty wykorzystujące wielkie międzynarodowe urządzenia badawcze, a także podjąć współpracę z partnerami zagranicznymi.
„Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” – kolejna edycja programu dla studentów z kół naukowych
– Niektóre projekty są prawdziwymi koncepcjami przyszłości, na razie kasyno plinko może futurystycznymi, ale już dziś przyczyniającymi się do świeżego – odmiennego od klasycznego – spojrzenia na transport szynowy. Pokazują możliwości wprowadzenia do oferty przewozowej rozwiązań dotychczas niespotykanych, a potrzebnych z punktu widzenia oczekiwań pasażerów – podkreśla dr Maciej Górowski. Jak dodaje, branża pojazdów szynowych jest jednym z bardziej dynamicznie rozwijających się obszarów transportu. – Dzisiejszy pojazd szynowy to nowoczesne technologie, nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i funkcjonalne, zapewniające wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa podróży. Do tworzenia takich pojazdów producenci i operatorzy potrzebują wykwalifikowanych projektantów, potrafiących kreować nowe standardy. Takich właśnie kształcimy na Politechnice Krakowskiej – mówi ekspert PK.
Wpływ wiatru, wody i aktywności sejsmicznej na człowieka tematem X konferencji naukowej EEBP
Zdzisław Beksiński, Marek Grechuta, Ewa Demarczyk, Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Andrzej Mleczko, Sebastian Karpiel-Bułecka, Wojciech Zabłocki, Renata Knapik-Miazga, Krzysztof Ingarden czy Ryszard Florek – przypomina rektor PK. Podczas konferencji wyróżniono też inicjatywę Orlenu – Akademię Wodorową, z którą Politechnika Krakowska ma wiele wspólnego. Nasza uczelnia – wspólnie z Politechniką Gdańską – jest głównym partnerem merytorycznym projektu. Uczestnicy Akademii H2 uczą się m.in.
Laureat Odznaki Honoris Gratia aktywnie działa na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej z Krakowa i województwa małopolskiego. Kieruje projektem laboratoryjnym „Mały Inżynier”, współfinansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, realizowanym na Politechnice Krakowskie. Jako projektant i kierownik budowy, Filip Pachla przez lata pracował przy krakowskich zabytkach. Był członkiem grupy interdyscyplinarnej działającej na rzecz zabezpieczenia zabytkowego wiaduktu kolejowego nad ul. Zawodowo zajmuje się także oceną wpływu drgań komunikacyjnych na budynki i ludzi w budynkach.